טיולים

בכניסה לביתנו קיימת מבואת מטיילים, המכילה חומר עיוני רב על האזור והסביבה, ועל ארץ ישראל בכלל. נשמח לסייע לכם בהרכבת טיולים, ברגל, ברכב או באופניים, כביש או שטח. נשמח לתת שרותים מיוחדים למטיילים ורוכבים, ארוחות ארוזות, ארוחות בוקר מוקדמות, או מאוחרות, הקפצות של מטיילים לרכבים, וחיבור בין מדריכים למטיילים. לקבוצות של רוכבי אופניים המגיעות עם הציוד על גבן, נשמח להעלות את התיקים מהישוב מסעדה ולשחרר את גב הרוכבים לקראת העלייה הגדולה לנמרוד או לחרמון. נשמח להכין לקבוצות מטיילים ארוחות ערב בחדר האוכל שלנו, וכן להעמיד את המקום להרצאות תוכן של הקבוצות עצמן, או שלנו, שנעמיד להן על פי בקשתן. אנחנו רואים את הבקתות בראש ובראשונה מיודעות עבור ציבור המטיילים, אוהבי לכת, לסת וטבע.

אתרים באזור

נחל גובתא
תחילתו בהר חבושית, ברכס הר-חרמון והוא נשפך לנחל חרמון. נחל גובתא הוא נחל אכזב. במדרונותיו אתר הנצחה לסיירת-אגוז, והוא יוצר את המצוק מצידה הצפוני -מערבי של מצודת נמרוד, קלעת-נמרוד

סחיתא
כפר סורי נטוש, מזרחית למג'דל שמס, בנוי על ישוב קדום, מתקופת המשנה והתלמוד. לאחר מלחמת ששת הימים היה הכפר בשלטון ישראל. הכפר הופגז על ידי הסורים, נהרס ותושביו שוקמו על ידי מדינת ישראל בכפר בקעאתה, ובשכונה הדרומית של מסעדה

נבי יעפורי
מקום מקודש לדרוזים בצפון רמת הגולן, בין ברכת רם למג'דל שמס. לפי המסורת הדרוזית, שהה במקום הקדוש הדרוזי יעפורי, המגלם את דמותו של איש המוסר אלע'פרי, מאנשי הנביא מוחמד. למרות שחי שנים רבות לפני עיצוב האמונה הדרוזית, אלע'פרי מבטא באמונותיו ובאורח חייו יסודות דרוזיים, והינו מקודש עליהם. השיח' אמין טריף קבע את יום ההתכנסות השנתי בנבי יעפורי ל- 25.8, כדי לקרב בין הדרוזים בישראל וברמת הגולן. נערך כאן טקס דתי של התרת נדרים, אליו נאספים דרוזים מכל רחבי הארץ.

ברכת רם
בריכת רם - בריכת מים טבעית בצפון רמת-הגולן, ליד הכפר מסעדה. צורתה אליפסה, אורכה כ-850 מ' ורוחבה כ-600 מ', קיבולתה כ-3 מליון מ"ק. עומקה המירבי כ-10 מ' בחורף ו-6 מ' בקיץ. מימיה משקים את שדות מטעי חקלאי צפון הגולן, דרוזים ויהודים כאחד. כדי לשמור על תכולת המים מזרימה חברת "מקורות" בחורף לבריכה מי שטפונות. הבריכה ידועה בשם "ימה של פניאס" או "פאילה" (קערה בערבית). על פי האגדות יש קשר תת קרקעי בין בריכת רם ומקורות הבאניאס. במחקרים הידרולוגיים שנעשו לאחרונה הסתבר שמקור המים העיקרי של הבריכה הוא אופק מי התהום (נביעות תת-קרקעיות). המים ממנה מתנקזים לכיוון עין זעורה ועין פית שליד הבאניאס. המקום אינו מיועד לשחייה. באזור שתי אנדרטאות: גלעד לחללי גדוד "סער" מעוצבת "ברק", וגלעד לשלושה חיילים מגדוד 74.

חורשת ח'זורי, נבי ח'זורי
חורשה עתיקה וקבר של קדוש דרוזי, שייח עותמאן אל חזורי. בצפון רמת-הגולן בסמוך לקלעת נמרוד. בחורשה כ-70 עצי אלון מצוי, בני 100 שנה בממוצע, שנשמרו ולא נכרתו בזכות השייח' וקדושת המקום. אין הדרוזים יודעים את מוצאו של הקדוש נבי חזורי ותקופת פעילותו. סביב הקבר נמצאים כמה קברים של נכבדים דרוזים. לפי המסורת הדרוזית היה השייח' ח'זורי רודף שלום ושונא מלחמות. כשהיה נתקל בעובר אורח היה נותן לו מלח בעל סגולת פלאים: הוא היה ערב לחיכם של שוחרי השלום וגרם למחרחרי המלחמה שלא יגיעו למחוז חפצם. כמה אגדות מספרות על כופרים, שניסו לקושש עצים בחורשה וידיהם יבשו. המקאם נמצא במרכז החורשה, ובמרכזו - קבר השייח'. בחורשה אתר הנצחה לסיירת אגוז, וחניון למטיילים שהוקם ב-1974.

יער אודם
שמורת הטבע הגדולה ברמת-הגולן. השמורה משתרעת על שטח של 11.000 דונם בצפון הגולן. מהכפר מסעדה במזרח ועד קיבוץ אלרום במערב. כל שטח השמורה נמצא בתחום המושלג בחורף וכמות המשקעים השנתית בו היא בין 800 ל-1,000 מ"מ. גובהה 1,100-800 מ'. בשמורה 17 "גובים" (לוע בעל קוטר של 30 - 200 מ' שנוצר בפעולה געשית, עקב התפרצות גז וללא התפרצות לבה. יער אודם של היום, לפי הידיעות מספרו של גוטליב שומכר על הגולן, הוא חלק קטן מהיער הרצוף שכיסה עד לפני 100 שנה את הגולן מכפר מסעדה לקוניטרה. הצ'רקסים שהתישבו בגולן במאה ה-19, כרתו את עצי היער למטרת בניה ומכירה וגרמו להקטנת היער ולניוונו. הם הותירו רק שורות של עצי אלון כגבול בין חלקת שדה אחת לשניה. השדות ניטשו בגלל סגירת השטח ע"י הצבא הסורי בשנת 1950. כעת היער במצב של שיקום ומעבר מחורש ליער. פורחת כאן הרקפת היוונית והצבאים משוטטים בו באופן חפשי.

שמור קובץ טיולים להדפסה